Foc Farsta IF

Utbildat ishockeyspelare sedan 1977
Alag

Anders Ek ny huvudtränare för FoC Farstas A-lag

2022-07-13 21:11
Anders Ek
Anders Ek

Anders Ek kommer att under säsongen 2022/23 ta över som huvudtränare för A-laget Anders kommer närmast från vårt J20 lag där han har varit huvudtränare sedan 2020. Dessförinnan var Anders tränare för Tullinge och innan dess Göta/Traneberg. 

Anders, som är 45 år, har en gedigen tränarutbildning och har genomgått i princip alla tränarutbildningar förutom Elittränarutbildningarna. Han har också själv lirat hockey som junior i Huddinge och Haninge samt seniorhockey i Skarpnäck och Tullinge.

 

-Skall bli både roligt och spännande att få träna FoC Farstas A-lag. Laget har många duktiga spelare och har definitivt kapacitet för att ta klivet upp i tvåan. Vi kommer att köra igång isträningen i början av august och då är även spelare som kan tänka sig att lira med oss i år välkomna för att prova våra träningar säger Anders

 

 

Nyhetsarkiv

Teamgear
CCM
Idrottsfoto

Partners

TeamgearCCMIdrottsfotoRF-SISU StockholmHemmaplansmodellen