SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Foc Farsta IF
Utbildat ishockeyspelare sedan 1977

Välkommen till Hockeyskolan Flick 2022-2023
2021/2022 Lagbild på Hockeyskola Flick + Team Flick.

FOC Farsta IF startade 2020 hockeyskola för flickor och det blev succé. Vi följer även detta året upp det lyckade upplägget och fortsätter med flickhockeyskola på egen istid.

 

Träningarna är lekfulla och bedrivs av ledare som är utbildade i Svenska Ishockeyförbundets projekt Tre Kronors Hockeyskola. Här ligger allt fokus på grunderna i skridskoåkningen samt upptäcka glädjen till världens roligaste idrott. 

 

Tjejhockeyskolan 6-10 år

Beskrivning: Hockeyskola för tjejer 6-10 år där alla mer eller mindre är nybörjare.

Kostnad: 1000:- (September-Mars) 

När: Onsdagar med start 28 september och Lördagar med start 15 oktober (Se exakta tider i kalendern)

Anmälan: Anmälan klicka här

 

Är du tjej och i åldern 9-15 år och vill spela ishockey så har vi även Team Flick där vi idag är ca 15 tjejer som tränar på. Länk till Team Flick: http://www.farstahockey.se/start/?ID=293470 

 

PS: Du visste väl att vi även kör Hockeyskolor och olika typer av nybörjarhockey i Farsta Ishall

Nedan ser ni våra andra verksamheter för 2022/2023:

Tjejerna tränar på
2022-10-27 11:30

Vi kör vidare med vår hockeyskola för enbart tjejer och våra två flicklag fördelat på onsdag/fredag/lördag.
Välkommen ner till hallen om Du vill testa på!

Onsdag = Flickhockey
2020-10-14 08:07
Onsdag är numera lika med flickhockey. 17.30-18.30 kör vi träning i Farsta Ishall. 
Varmt välkomna ner och testa på vår verksamhet.
Alla är välkomna och man kan låna all utrustning av oss. 
Hockeyskola Flick är igång!
2020-09-25 14:43
I onsdags så körde vi gång vår flickhockeyskola. Riktigt kul att se att vi äntligen fått till en egen tjejgrupp. 
Tränare klar!
2020-07-13 00:34
Vi är grymt glada att välkomna vår nya Flick/Dam tränare Louise Leong till FOC Farsta IF.

Louise kommer att leda Flickhockeyskolan samt Damrekreation på isen under kommande säsongen.

Hon kommer närmast från uppdraget som Flick/Dam ansvarig samt tränare för U-16 i Nyköping hockey och har tidigare varit verksam som ledare i Huddinge Hockey. Louise jobbar till vardags som Idrottslärare på Sandåkraskolan i området och är fortfarande aktiv som spelare.

- Det känns otroligt kul att kunna knyta till sig en så duktig ledare. Det visar att vi nu på riktigt tar steget mot en flick- och damverksamhet igen säger Lars Samuelsson Ordförande FOC Farsta IF
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Förening, 18/03 09:14 
Förening, 15/10 09:56 
Förening, 14/10 17:18 
 
Partners